w Kędzierzynie-Koźlu

parafia św. Floriana

Wystrój bożonarodzeniowy w naszej parafii

30 stycznia 2023

Tradycyjnie wystrój bożonarodzeniowy w naszych kościołach możemy oglądać do 2 lutego, czyli do święta Matki Boskiej Gromnicznej. Punktem kulminacyjnym tego wystroju jest oczywiście szopka bożonarodzeniowa. Szopki bożonarodzeniowe w kościołach to piękny symbol uroczystości narodzenia Pana Jezusa. Nawiązują do jedności rodziny, przypominając o jej niepodważalnych wartościach: wzajemnej trosce, miłości, szacunku, pomocy. Tradycyjnie w szopce bożonarodzeniowej znajdziemy figurki przedstawiające Świętą Rodzinę - Dzieciątko Jezus, Jego Matkę Maryję i świętego Józefa oraz inne postacie, które nawiązują do tamtych wydarzeń. W szopkach bożonarodzeniowych swoje miejsce zajmują także podobizny zwierząt - wołów, owiec, osła. Historia szopki na świecie rozpoczyna się w 330 roku. Wtedy to cesarzowa Helena poleciła zbudować marmurowy żłóbek upamiętniający narodziny Jezusa w betlejemskiej grocie.

Olbrzymi wpływ na kształtowanie szopki miał święty Franciszek z Asyżu, uznawany jest za jej twórcę. To on w 1223 roku zorganizował pierwszą żywą szopkę na świecie. Z jego polecenia stworzono inscenizację narodzin w Betlejem, a miejscem wydarzenia stała się pustelnia Greccio we Włoszech. Mieszkańcy okolicznych wiosek wcielili się po raz pierwszy w role Świętej Rodziny. Zwyczaj budowania szopek szybko rozprzestrzenił się w Europie. W XIII wieku dotarł do Polski. Początkowo prawo do ich tworzenia mieli tylko zakonnicy. Bardzo szybko zwyczaj przejęli ludzie świeccy. W Krakowie, gdzie szopki spopularyzowały się najwcześniej, byli to murarze. Tworzyli oni małe szopki na sprzedaż i duże szopki wigilijne z kukiełkami, które stawały się teatrzykami.

zdjęcia: Ewelina Kruk

Intencje parafialne

Ogłoszenia parafialne

Godziny Mszy Świętych

Niedziela: 

8:00, 10:00,  16:00

 

Dni powszednie:

poniedziałek i środa: 8:00
wtorek i czwartek: 18:00
piątek: 17:00
sobota (liturgia niedzielna): 18:00

 

Adoracja Najświętszego Sakramentu
w czwartek 17:30 - 18:00

 

Okazja do spowiedzi
przed każdą Mszą Świętą oraz w czwartek podczas adoracji.

Plakaty i zaproszenia

2023 rok

Katechumenat

[aktualizacja: 29.01.2024]
Na rok 2024